Katowice 2050 to cykl otwartych debat, w ramach których aktywiści ze Stowarzyszenia Bo Miasto i zaproszeni przez nich gości rozmawiają o szansach, problemach i potencjale Katowic.

Pierwsza debata odbyła się rok temu we wrześniu i zgromadziła tłumy osób oczekujących obywatelskiego dyskursu o stolicy regionu. 18 października o godz. 18.00 w Kato odbędzie się już czwarte spotkanie z cyklu Katowice 2050. Tym razem punktem wyjścia do dyskusji jest książka Janette Sadik-Khan „Walka o ulice. Jak odzyskać miasto?”.

Za autorką książki postawimy kilka ważnych pytań, których, wydaje się nikt, w Katowicach do tej pory nie zadał. Kto w mieście jest najważniejszy: pieszy, rowerzysta, kierowca? Jak skutecznie przekonywać mieszkańców do zmian, które chce się w mieście wprowadzać? Czy odzyskiwanie miasta dla ludzi zawsze wiąże się z wielkimi pieniędzmi? Czy projektować miejską strategię winno się w urzędzie czy wspólnie z mieszkańcami? Kto dziś jest miejskim ekspertem: czy tylko urzędnicy, którzy dziś podejmują decyzje, aktywiści miejscy, a może mieszkańcy, którzy coraz częściej stają się świadomymi użytkownikami miasta?

Janette Sadik-Khan – autorce wspomnianej książki udało się zrealizować to, co wydawało się niemożliwe. Jako komisarz ds. transportu, podczas kadencji burmistrza Michaela Bloomberga, w latach 2007–2013 przeprowadziła w Nowym Jorku urbanistyczną rewolucję. Jej najważniejsze i najodważniejsze projekty to oddanie pieszym ogromnych przestrzeni wcześniej zajmowanych przez ruch samochodowy, budowa setek kilometrów dróg dla rowerów, uruchomienie szybkich linii autobusowych SBS i roweru publicznego.

We wstępie i na zakończenie autorka trawestuje słowa Franka Sinatry: „Jeśli coś można zrobić w Nowym Jorku, to da się to zrobić wszędzie”. Czas zrobić to w Katowicach. Odzyskać miasto dla mieszkańców!

W debacie udział wezmą: Agata Twardoch, Tomasz Kołodziejczyk, Tomasz Słupik i Jarosław Makowski.
Prowadzenie: Sebastian Pypłacz.