Czy na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach trzeba sadzić i dbać o drzewa? Tak. Czy warto sadzić drzewa wspólnie? Zdecydowanie tak. Powiem więcej – wspólne sadzenie drzew buduje więzi sąsiedzkie i aktywizuje mieszkańców do wzięcia odpowiedzialności za osiedle.

Po pierwsze, drzewa na osiedlu przedłużają Park Śląski. Produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Jedno duże drzewo o wysokości ok. 25 m pochłania tyle dwutlenku węgla, ile emitują dwa gospodarstwa jednorodzinne. Każdy hektar lasu wchłania rocznie ok. 200 ton dwutlenku węgla.

Po drugie, drzewa oczyszczają powietrze. Mniejsze cząstki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. Im bliżej drogi znajdują się drzewa, tym ich możliwości oczyszczające większe – nawet do 9 razy większe w porównaniu do drzew oddalonych od ulic. Drzewa wzbogacają powietrze o substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze.

Po trzecie, drzewa kształtują mikroklimat osiedla. Obniżają temperaturę powietrza od 3 do ponad 8 st. C poprzez proces transpiracji, czyli odparowywania wody. To dlatego temperatura powietrza na osiedlu Tysiąclecia jest odczuwalnie niższa. Zupełnie inaczej oddziaływają powierzchnie asfaltowe i betonowe. Nagrzewają się one szybko i potrafią podnieść temperaturę powietrza w miastach o 2 do 4 st. C. Ma to wpływ na wyższe rachunki. Opłaty za mieszkania w ocienionej przez drzewa nieruchomości są o ok. 15-35% niższe, ponieważ zmniejsza się zapotrzebowanie na energię. Drzewa zarówno ochładzają powietrze latem, jak i zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu się budynków zimą. Cień drzew wydłuża również trwałość chodników i dróg. Trwałość asfaltu dzięki cieniowi przedłuża się z 7-10 lat do 20-25. Wiąże się to ze zmniejszonym nagrzewaniem powierzchni w ciągu dnia i wychładzaniem jej w nocy (zjawisko erozji wietrznej).

Po czwarte, sąsiedztwo drzew tworzy korzystne warunki wokół naszych bloków. Latem dają one przyjemny cień i ochładzają powietrze, a zimą zabezpieczają od wiatru i mrozu, pozwalając tym samym zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Dodatkowo tworzą przyjemniejszą w odbiorze przestrzeń. Zachęcają do spacerów. Więcej ludzi, to większy nadzór społeczny. Mieszkańcy osiedla czują się bezpieczni. Więcej drzew, to obniżony poziom agresji, stresu, napięcia i ciśnienia krwi. Uspokajające działanie drzew odnosi się również do osób dotkniętych ADHD. U dzieci i młodzieży drzewa zaś wpływają na twórczy sposób myślenia i zdolność koncentracji.

Ludzie żyją, uczą się, pracują i wypoczywają na osiedlu Tysiąclecia. Sęk w tym, że kształt przestrzeni wokół bloków powinien dawać mieszkańcom możliwość realizowania ich potrzeb. Najlepszym, sposobem na uatrakcyjnienie przestrzeni osiedla, podkreślenie jego układu urbanistycznego, poprawienie komfortu mieszkańców i użytkowników osiedla jest wprowadzanie nowych form i kompozycji zieleni. Drzewa wpływają na jakość życia na osiedlu. Wyzwalają pozytywne emocje, skojarzenia i zachowania. Wychowują, rozwijają i kształtują pozytywne postawy. Drzewa, które sadzimy dzisiaj, pozostaną dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Dziś sadząc drzewa, wpływamy na charakter naszego osiedla w przyszłości. O to nam chodzi.

W sobotę o godz. 10 mieszkańcy osiedla Tysiąclecia posadzą wspólnie z rodzinami dziesięć drzew w Katowicach przy ul. Chrobrego 37. Akcję miejską „Sadzimy Drzewa na Tauzenie” organizują wspólnie stowarzyszenie BoMiasto, Nadleśnictwo Katowice i Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast.